• BIST 95.421
  • Altın 264,214
  • Dolar 5,7907
  • Euro 6,5797
  • İstanbul 25 °C
  • Ankara 21 °C

Kılıçdaroğlu'nun Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı Obdusman'a Şikayeti

Kılıçdaroğlu'nun Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı Obdusman'a Şikayeti
Kamu Başdenetçisi M. Nihat Ömeroğlu, Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ı Kamu Denetçiliği...

Kamu Başdenetçisi M. Nihat Ömeroğlu, Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ı Kamu Denetçiliği Kurumu'na şikayet etmesine yönelik, "Cumhurbaşkanlığı makamı devletin başıdır ve milletin, ülkenin birliğini temsil eder. Bu derece önemli bir konuda bugünden yarına bir karar vermeyi şahsen doğru bulmuyorum. Çok yakın bir gelecekte bu şikayetle ilgili Kamu Denetçiliği Kurumu da bir karar verecek ve bunu kamuoyuyla paylaşacaktır." dedi.

Kamu Başdenetçisi M. Nihat Ömeroğlu, Hilton Otel'de düzenlediği basın toplantısında, gazetecilerin sorularına da cevapladı.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ı Kamu Denetçiliği Kurumu'na şikayet etmesinin ne kadar süre içerisinde sonuçlandırılması gerektiğine ilişkin soru üzerine Ömeroğlu, Kılıçdaroğlu'nun şikayet başvurusunu CHP Genel Başkan Yardımcısı Bülent Tezcan'ın yaptığını hatırlattı. Ömeroğlu, şöyle konuştu: "Cumhurbaşkanımızı, Kılıçdaroğlu değil ama CHP adına Genel Başkan Yardımcısı Bülent Tezcan beyefendi şikayet etti. Takdir edersiniz ki cumhurbaşkanlığı makamı devletin başıdır ve milletin, ülkenin birliğini temsil eder. Bu derece önemli bir konuda bugünden yarına bir karar vermeyi şahsen doğru bulmuyorum ve bunun üzerinden uzman ve görevli hakim arkadaşlarla enine boyuna ciddi bir anlamda araştırma yapıyoruz. Çok yakın bir gelecekte bu şikayetle ilgili Kamu Denetçiliği Kurumu da bir karar verecek ve bunu kamuoyuyla paylaşacaktır."

Bülent Tezcan, tarafsızlık yeminine aykırı tutum ve davranışlar sergilediği gerekçesiyle, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ı Kamu Denetçiliği Kurumu'na şikâyet etmişti

"ANAHTARIMIZ VAR MI ONU BULMAYA ÇALIŞIYORUZ"

Kamu Denetçiliği Kurumu'nun bu konuda karar verme yetkisi olup olmadığına ilişkin soruyu da cevaplayan Ömeroğlu, "Zaten bizim yasamız gereği, yönetmeliğimiz gereği, biz bu şikayeti, Cumhurbaşkanı'nın şikayetini inceleyebilir miyiz, inceleyemez miyiz? diye onu araştırıyoruz. Şu kapalı odaya girebilmek için elinizde bir anahtarınız olması gerekiyor. Anahtarla kapıyı açacaksın ki o odanın içinde ne olduğunu göreceksiniz. Biz de şu an anahtarımız var mı, onu bulmaya çalışıyoruz." diye konuştu.

Kamu Başdenetçisi M. Nihat Ömeroğlu, yargı kararlarına ilişkin hazırlanan raporla ilgili bilgi de verdi. "Vatandaş mahkemeden önce bize gelmeli" diyen Ömeroğlu, sözlerini şöyle sürdürdü: "Vatandaşımızın bize başvurabilmesi için bize her zaman mahkemeden önce gelinmesi gerekli. Dolayısıyla eğer idari başvuru yollarını tüketmemişse birey veya tüzel kişi mecburen kanun gereği biz bunu başvuru yaptığı idareye gönderiyoruz. İdare bununla ilgili vatandaşın dileğini inceliyor, reddediyor veya yerine getiriyor. İkincisi bizim kurumumuza müracaat edilebilmesi için evvela menfaat şartı olması gerekiyor. Eğer menfaat şartı yoksa biz incelemiyoruz."

Son bir yılda arabuluculuk için kaç kişinin başvurduğunun sorulması üzerine, Ömeroğlu, "161 uzlaşıyla halledilmiş dosyalarımız görünüyor. Burada mesela 2016 yılında 29 tavsiye, 53 ret, 11 kısmen tavsiye kısmen ret kararları vermişiz. 2015'te de 56 tavsiye kararı, 109 ret kararı, 26 da kısmen tavsiye kısmen ret kararı vermişiz. Bize arabuluculuk şeklinde başvurulmuyor, bize idareyi şikayet ederek başvuruyorlar. Biz şikayeti öncelikle uzlaşı yoluyla çözmek durumunda, o girişimde bulunuyoruz." dedi.

"En çok hangi kurumdan şikayet geliyor?" şeklindeki bir soruyu da yanıtlayan Ömeroğlu, en fazla şikayetin Kamu Personel rejiminden geldiğini açıkladı. Ömeroğlu, bu konuda şu değerlendirmeyi yaptı: "En fazla başvuru Kamu Personel rejiminde, yüzde 27'lik bir oran, ikincisi Sosyal Güvenlik Kurumu'ndan şikayetler, yüzde 6'lık bir oran, üçüncüsü eğitim, öğretim, sınav konusunda oluyor, ailenin korunması, bilim, sanat ve kültür bunlar düşük oranlarda. Bilim, Sanat Kültür ve Turizm alanında yüzde 0,06 oranında bu şekilde gidiyor."

Alevi vatandaşların da şikayetlerini kuruma ilettiğini belirten Ömeroğlu cezaevindeki alevi bir vatandaşın talebini neticelendirdiklerini de ifade etti.

Komuyla ilgili bilgi veren Kamu Denetçisi Mehmet Elkatmış da "Geçen hafta gelen bir şikayet üzerine, bildiğiniz gibi ceza evlerinde din görevlileri, ceza evindeki mahkumlara dini bilgiler veriyor. Bir Alevi dedesinin kendisine bilgi vermesini isteyen bir mahkumun isteğini neticelendirdik. Bir kişi gönderildi ve kendisine bilgi verildi bunun devamının istenmesi yönünde bir müracaatta oldu. Biz bunun üzerine gerek Diyanet İşleri Başkanlığı'na gerekse Alevi federasyon derneklerine bir yazı yazdık, kayıtlı olan dedelerin isimlerini ve adreslerini aldık. Geçen hafta olduğu için daha cevap gelmedi, geldikten sonra neticelendireceğiz." diye konuştu.

Kamu Denetçisi Serpil Çakın ise kadın cinayetleri ve kadına şiddet konusunda Kamu Denetçiliği Kurumu'nun faaliyetleri ile ilgili bilgi verdi. Devletin görevini yerine getirmediği noktada kadınların Kamu Denetçiliği Kurumu'na başvurabileceğinin altını çizdi. Çakın, "Görevli makamlar görevlerini yerine getirmediğinde Kamu Denetçiliği Kurumu'na başvurabilirler. Özellikle kadın ve çocukların topluma kazandırılması anlamında, psikososyal kayıpları gidermek anlamında devlet kurumlarının ne yaptıklarını sorguluyoruz." ifadelerini kullandı.

  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2016 Asimetrik Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.