• BIST 116.432
  • Altın 165,848
  • Dolar 3,9317
  • Euro 4,8170
  • İstanbul 10 °C
  • Ankara 1 °C

"Yurt Dışındaki Okullarımıza Gönül Rahatlığıyla Evlatlarını Gönderebilecekler"

"Yurt Dışındaki Okullarımıza Gönül Rahatlığıyla Evlatlarını Gönderebilecekler"
Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, "Yurt dışındaki vatandaşlarımız evlatlarını gönül rahatlığıyla okullarımıza gönderebilecek." dedi.

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, "Yurt dışındaki vatandaşlarımız evlatlarını gönül rahatlığıyla okullarımıza gönderebilecek." dedi.

Maarif Vakfı'nın kurulmasını düzenleyen Yasa Tasarısı'nın görüşmelerine TBMM Milli Eğitim, Kültür, Gençlik ve Spor Komisyonu'nda başlandı. Komisyon toplantısına katılan Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, tasarı hakkında bilgi verdi.

Türkiye'nin, dünyanın her yerinde dış temsilcilik sayısının arttığını belirten Yılmaz, 168 ülkede temsilciliğinin olduğunu ifade etti. Dünyanın dört bir tarafında Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarıyla karşılaşmanın mümkün olduğunu kaydeden Yılmaz, "Yurt dışında yaşayan vatandaşlarımızın kültürel ve eğitim faaliyetlerini karşılamak, gönül rahatlığıyla evlatlarını gönderebilecekleri eğitim kurumlarını oluşturmak için çalışıyoruz." şeklinde konuştu.

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, Maarif Vakfı'nın kurulma amacını ise şöyle açıkladı: "Yurt dışında yaşayan vatandaşlarımızın çocuklarının eğitim ihtiyaçlarını gidermek, onların anavatanlarıyla olan bağlarını sağlamlaştırmak ve ülkemizin eğitim alanında sahip olduğu birikimi insanlığın hizmetine sunmak amacıyla gayesi sadece eğitim olan ve sahibi millet olan eğitim kurumlarını dünyanın her köşesine taşımak amacıyla bir vakıf kuruyoruz. Maarif Vakfı olarak adlandırdığımız bu vakfın tek bir gayesi olacak; insan yetiştirmek, Türkiye'yi tanıtarak Türkiye'ye ve Türk insanına dost kılmak."

Milli Eğitim Bakanlığı'nın himayesinde veya desteğiyle faaliyet gösteren 15 ülkede 65 okul bulunduğunu ifade eden Yılmaz şunları belirtti: "Bu kurumlarımız çağdaş dış politika argümanlarımız açısından ülkemize güç katacak durumda olmalı. Kimi ülkelerde mülkiyet mevzuatı yüzünden, kimi ülkelerde istihdam mevzuatı yüzünden yaşanan sorunlar okullarımızın rekabet edebilmesini engellemektedir. Maarif Vakfı'yla okullarımızın gelişiminin önündeki engelleri kaldırarak yurt dışında benzer yapılarla rekabet edebilecek esnek ve güçlü bir yapıyı oluşturmak istiyoruz."

Yabancı ülkelerin eğitim mevzuatından kaynaklanan sorunlar da yaşandığını kaydeden Yılmaz, Maarif Vakfı Kanun Tasarısı ile tüm bu sıkıntıların aşılabileceğini vurguladı. Yılmaz, "Gerektiğinde yerel eğitimcilerden yararlanabilme, gerektiğinde ilgili ülkenin eğitim sistematiğine uygun müfredat hazırlayabilme esnekliğine sahip olma, gerektiğinde şirket kurarak bu kurumları işletebilme ve ilgili ülkelerdeki başka ülkelere ait yabancı okullarla rekabet edebilecek bir yapıya sahip olmayı planlıyoruz." diye konuştu.

Afrika ülkeleri başta olmak üzere, Moğolistan'dan Avustralya'ya kadar pek çok ülkenin "gelin ülkemizde okul açın" talepleri olduğunu kaydeden İsmet Yılmaz, "Bu talepleri de yerine getirebilmek üzere bu tasarıyı gündeme getirdik." diye vurguladı.

Vakfın, Balkanlar'dan Doğu Türkistan'a, Somali'den Kanada'ya kadar uzanan geniş bir coğrafyada faaliyet göstermesinin hedeflendiğini belirten Yılmaz sözlerini şöyle tamamladı: "Vakfımızın çalışanları da bu zorlu yolculuğa bilgilerini tecrübelerini daha da önemlisi gönüllerini katarak inşallah Türkiye adına başarılı projeler yapacaktır. Komisyonumuzun bütün üyeleri hepimiz diyeceğiz ki, "bizim dönemimizde bu vakfı çıkardık. Bu vakıf sayesinde dünyanın dört bir tarafında Türkiye'nin değerlerini dört bir tarafa taşıyan okullar açıldı ve iyi işliyor'. Çünkü oradan mezun olanlar da bize teşekkürlerini iletecekler. İşte bunun bahtiyarlığı ve onuru hem bize hem de komisyonumuza yeter diye düşünüyorum."

  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2016 Asimetrik Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.