'Arama Motoru'nun Galası Konya'da Yapıldı

Konya'da çekilen, Atalay Taşdiken'in yapımcılığını ve yönetmenliğini üstlendiği "Arama Motoru" filminin galası, Kulesite Sineması'nda yapıldı.

'Arama Motoru'nun Galası Konya'da Yapıldı

Konya'da çekilen, Atalay Taşdiken'in yapımcılığını ve yönetmenliğini üstlendiği "Arama Motoru" filminin galası, Kulesite Sineması'nda yapıldı.

'Arama Motoru'nun Galası Konya'da Yapıldı
30 Mayıs 2016 - 09:48

Konya'da çekilen, Atalay Taşdiken'in yapımcılığını ve yönetmenliğini üstlendiği "Arama Motoru" filminin galası, Kulesite Sineması'nda yapıldı. 3 Haziran'da gösterime girecek film ile ilgili açıklama yapan Yönetmen Taşdiken, filmde Konya'nın bir köyünde yaşayan insanların arama öyküsünün konu edinildiğini söyledi.

Taşdiken, filimin konusunun neden arama öyküsü olduğunu şöyle anlattı: "Çünkü aramak insanlığın kadim bir sorunudur. Doğuyoruz, ölene kadar bir şey arıyoruz. Meslek arıyoruz, sevgili arıyoruz, eş arıyoruz, çocuk arıyoruz, ev arıyoruz, istikbal arıyoruz, işte bazen kendimizi arıyoruz, hasılı ömrümüz hep aramakla geçiyor. Kimi zaman buluyoruz, kimi zaman bulamıyoruz. Kimi zaman bulduğumuzu sanıyoruz, kimi zaman bulduğumuzla yetiniyoruz. Dolayısıyla aramak kavramı bu anlamda beni çok etkileyen bir kavramdı. Bunun birazda mizahi dille bir filmini yapmak istedim. Daha önce yaptığım filmler insanların biraz duygu yoğunluğuna çalışan işlerdi. Burada da bir mizah filmi yapmak istedim."

"ORGANİK BİR FİLM YAPMAK İÇİN YOLA ÇIKTIM"

Anadolu topraklarının tiyatronun, mizahın doğduğu topraklar olduğunu vurgulayan Taşdiken, şunları kaydetti: "Bütün Yunan mitolojisinin, tiyatronun doğduğu topraklar, bu topraklarda kime el atarsanız atın aslında hepsinde bir yetenek olduğunu göreceksiniz. Fırsatını bulur bunu ortaya çıkarır, çıkaramaz. Biraz öykünün gerektirdiği olan bir şeydi köylüleri oynatmak. Elbette oyuncularla yapılabilirdi bu filimi. Ama başka bir filim olurdu. Aynı senaryo ama filim biraz daha değişik olurdu. Ben her şeyi ile organik bir filim yapmak üzere yola çıktım. Birazda onun için gerçek kahramanları oynattım. Biraz buna da ihtiyaç olduğunu düşünüyorum. Hem hikaye anlamında hem de oyunculuk anlamında samimi abartısı olmayan şeylere de insanların ihtiyacı olabilir diye düşünüyorum."

YORUMLAR

  • 0 Yorum