Dokunulmazlık Teklifin Kabulünden Sonra HDP'li Vekiller Firari

Barzani'ye yakınlığıyla bilinen Rudaw haber sitesinde yer alan haberde; HDP Şırnak Milletvekili Faysal Sarıyıldız ile Van Milletvekili Tuğba Hezer'in, dokunulmazlıkların kaldırılıp, gözaltına alınma ihtimaline karşı,...

Dokunulmazlık Teklifin Kabulünden Sonra HDP'li Vekiller Firari

Barzani'ye yakınlığıyla bilinen Rudaw haber sitesinde yer alan haberde; HDP Şırnak Milletvekili Faysal Sarıyıldız ile Van Milletvekili Tuğba Hezer'in, dokunulmazlıkların kaldırılıp, gözaltına alınma ihtimaline karşı,...

Dokunulmazlık Teklifin Kabulünden Sonra HDP'li Vekiller Firari
20 Mayıs 2016 - 17:09

'HDP'li vekiller Faysal Sarıyıldız ile Tuğba Hezer Avrupa'ya kaçtı' iddiası

HDP Şırnak Milletvekili Faysal Sarıyıldız ile Van Milletvekili Tuğba Hezer'in, dokunulmazlıkların kaldırılıp, gözaltına alınma ihtimaline karşı dönmemek üzere Avrupa'ya geçtiği iddia edildi. Milletvekillerinin dokunulmazlığının kaldırılmasına yönelik teklifin ikinci tur görüşmeleri bugün yapılacak.

Barzani'ye yakınlığıyla bilinen Rudaw haber sitesinde yer alan haberde; HDP Şırnak Milletvekili Faysal Sarıyıldız ile Van Milletvekili Tuğba Hezer'in, dokunulmazlıkların kaldırılıp, gözaltına alınma ihtimaline karşı, dönmemek üzere Avrupa'ya geçtiği iddia edildi. 

 

Sarılyıldız hakkında Urfa Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanarak Adalet Bakanlığı'na, oradan da Meclis'e gönderilen fezlekede, "aracıyla silah taşıdığı" iddiasıyla dokunulmazlığının kaldırılması istenmişti. Ankara'daki saldırıyı gerçekleştiren kişinin taziyesine giden Tuğba Hezer hakkında da fezleke hazırlanmıştı. Van Cumhuriyet Başsavcılığı'nca hazırlanan fezlekede, Hezer'in taziye ziyarette "terör örgütünün propagandasını yapmak" ve "suçu ve suçluyu övmek" suçlarını işlediği belirtilmişti.

[Meclis'te dokunulmazlık oylamasında hangi parti fire verdi?]
Meclis'te dokunulmazlık oylamasında hangi parti fire verdi?Meclis'te dokunulmazlıklarla ilgili oylamada, daha önce 'destek vereceğiz' diyen CHP'nin HDP'yle ittifak yaptığı iddia edildi.

MECLİS'TE KRİTİK OYLAMA BUGÜN

AK Parti'nin dokunulmazlıklarla ilgili anayasa değişikliği teklifi, TBMM Genel Kurulu'ndaki ilk tur oylamalarda referanduma sunulmanın alt sınırı olan 330 şartını aşarken, referandumu zorunlu olmaktan çıkaran 367 oya ise ulaşamadı. Nihai sonuç bugün yapılacak ikinci tur oylamada belli olacak. TBMM'ye 15 Mayıs itibariyle gelen dosya sayısı 667. Bunların 46'sı AK Parti, 192'si CHP, 405'i HDP, 20'si MHP milletvekillerine, 5'i ise Bağımsız Ankara Milletvekili Aylin Nazlıaka'ya ait. Hakkında dokunulmazlık dosyası düzenlenen milletvekillerinin sayısı ise 138. Bunların 27'si AK Parti, 51'i CHP, 50'si HDP, 9'u MHP milletvekili ve biri ise Nazlıaka.

HDP'DEN İDDİALARA YANIT GELDİ

HDP Parti Sözcüsü Ayhan Bilgen, HDP Şırnak Milletvekili Faysal Sarıyıldız ve HDP Van Milletvekili Tuğba Hezer'in haklarında hazırlanan fezlekeler nedeniyle yurt dışına "kaçtığı" iddialarına ilişkin, "Arkadaşlarımız resmi olarak yurt dışı etkinliklere katılmaları için görevlendirilmiştir." dedi. 

Bazı basın organlarında Sarıyıldız ve Hezer'in haklarında hazırlanan fezlekeler nedeniyle yurt dışına "kaçtığı" iddialarının yer alması üzerine HDP Şırnak MilletvekiliSarıyıldız, twitter hesabından yurt dışında olduğunu doğrulayarak, "Sizin dahi Cizre vahşetinde anlatmaktan imtina ettiğiniz hakikati dünyaya anlatmak için yurt dışındayım" paylaşımında bulundu. Hezer ise bu iddialar üzerine sessiz kalmayı tercih etti. 

PARTİ GÖREVLENDİRDİ

Konuya ilişkin açıklamalarda bulunan HDP Parti Sözcüsü Ayhan Bilgen, Sarıyıldız ve Hezer'in diğer milletvekilleri ile birlikte yurt dışında çeşitli temaslarda bulunduklarını söyledi.

Bilgen, "Diğer arkadaşlar temasları bittiği için döndüler. Arkadaşlarımız resmi olarak yurt dışı etkinliklere katılmaları için görevlendirilmiştir. O etkinliklere katılıyorlar." diye konuştu.  

Ankara'da 17 Şubat'taki saldırıyı gerçekleştiren teröristin taziyesine giden HDP Van Milletvekili Tuğba Hezer hakkında "dokunulmazlığının kaldırılması" istemiyle fezleke hazırlanırken, HDP Şırnak Milletvekili Faysal Sarıyıldız hakkında da çeşitli iddialardan dolayı fezlekeler bulunuyor. 

ANKARA/AA

YORUMLAR

  • 0 Yorum