İbb'den Görkemli 'Fetih' Kutlaması Hazırlığı

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), "Fetih Şöleni" için 3D mapping, lazer, pyroteknik, ışık, ses ve müziğin birlikte kullanıldığı görkemli bir...

İbb'den Görkemli 'Fetih' Kutlaması Hazırlığı

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), "Fetih Şöleni" için 3D mapping, lazer, pyroteknik, ışık, ses ve müziğin birlikte kullanıldığı görkemli bir...

İbb'den Görkemli 'Fetih' Kutlaması Hazırlığı
30 Mayıs 2016 - 09:44

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), "Fetih Şöleni" için 3D mapping, lazer, pyroteknik, ışık, ses ve müziğin birlikte kullanıldığı görkemli bir gösterisi hazırladı. Kutlama nedeniyle 563 kişilik TSK mehteran bölüğünün marşları, sesleri ve heybetli görünüşleriyle fethi yeniden yaşatılacak.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Binali Yıldırım'ın da katılımıyla Yenikapı Miting alanında yapılacak İstanbul'un fethinin 563. yılı kutlamaları başlası. İBB, İstanbul'un Fethinin 563. yılı kutlamaları çerçevesinde Yenikapı Sahiline dünyanın en büyük 3D Mapping sahnesinin kurulduğunu belirten açıklamasında, "Bu sahne için tasarlanan özel gösteride; gerçek çekim, 3D animasyon, gerçek boyutlu gemi modelleri, büyük boyutlu dönem toplarının modelleri ve tiyatral gösteri entegrasyonu ile muhteşem fetih yeniden canlandırılacak." denildi.

Dönemin kıyafetleri, kullanılan araç gereçler, silahlar ve zırhların titiz bir çalışmayla yeniden üretildiğinin belirtildiği açıklamaya şöyle devam edildi: "Fetih öncesi hazırlıklar ve İstanbul'un fethi günümüzün en ileri teknikleri ve bu gerçekçi sahne malzemeleriyle Yenikapı'da hayat bulacak. Yurtiçinden ve yurtdışından konusunun uzmanı 520 kişi bu büyük gösteri için bir araya geldi, teknolojinin son imkanlarını da kullanarak 3D mapping, lazer, pyroteknik, ışık, ses ve müziğin birlikte kullanıldığı görkemli bir fetih gösterisi hazırlandı.

Yaklaşık 4 bin 500 metrekarelik bir sahnede; dünya tarihini değiştiren, bir çağ kapatıp başka bir çağ açan Fatih Sultan Mehmet Han ile askerleri İstanbul'u yeniden fethedecek. Bu görkemli gösteri tören alanındaki İstanbullular ile televizyonları başındaki milyonlar bu muhteşem ana gözleriyle tanık olacaklar.

İstanbul'un fethinin 563. Yılı törenlerine özel oluşturulan 563 kişilik TSK Mehteran Bölüğü, marşları, sesleri ve heybetli görünüşleriyle İstanbul'un Fethini yeniden yaşatacak. Türk Silahlı Kuvvetlerine bağlı Türk Yıldızları da görkemli kutlamaya gösteri uçuşlarıyla eşlik edecek."

YORUMLAR

  • 0 Yorum