Koyun Ve Keçiler 'Elektronik Kimlik'le Takip Ediliyor

Küçükbaş hayvan yetiştiriciliğinde izlenebilirliği artırarak daha sağlıklı ve güvenli üretim yapılmasını hedeflenen "Elektronik Küpeleme Sistemi"...

Koyun Ve Keçiler 'Elektronik Kimlik'le Takip Ediliyor

Küçükbaş hayvan yetiştiriciliğinde izlenebilirliği artırarak daha sağlıklı ve güvenli üretim yapılmasını hedeflenen "Elektronik Küpeleme Sistemi"...

Koyun Ve Keçiler 'Elektronik Kimlik'le Takip Ediliyor
30 Mayıs 2016 - 11:23

Küçükbaş hayvan yetiştiriciliğinde izlenebilirliği artırarak daha sağlıklı ve güvenli üretim yapılmasını hedeflenen "Elektronik Küpeleme Sistemi" için İzmir'de uygulamalara başlandı.

İzmir'de ilk küpelemeyi Tire İlçesinde Kaymakam Mehmet Demirezer ve İl Müdürü Ahmet Güldal gerçekleştirdi. Bu sistem sayesinde hayvan hareketleri ve hastalıkları çok daha etkili bir şekilde takip edilebilecek.

Tire'ye bağlı Hasançavuş köyünde yapılan ilk küpelemeye Tire İlçe Müdürü Mutlu Tıraş, Ödemiş İlçe Müdürü İbrahim Altıntaş, İzmir İli Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği Başkanı Özer Türer, Tire Ziraat Odası Başkanı Halil İbişoğlu, Tire Koyun Keçi Kooperatifi Başkanı Nuri Sezerli, İl ve İlçe Müdürlüğü teknik elemanları ve üreticiler katıldı.

Uygulamanın Tire'den başlatılmasının onur verici olduğunu ifade eden Tire Kaymakamı Mehmet Demirezer, "İzmir Tarım İl Müdürlüğü ve Tire İlçe Müdürlüğünün çalışmalarını çok başarılı buluyorum. Gerek desteklemeler gerek yetiştiricilik ve diğer konularda İzmir, tarımda Avrupa ülkeleriyle yarışan hatta bazı konularda Avrupa'nın da ilerisinde bir il. Bunu sağlayan ve bu başarılar için destek veren bütün herkese teşekkür ediyorum." dedi.

Küpeleme sonrasında bir açıklama yapan Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı İzmir İl Müdürü Ahmet Güldal ise şunları kaydetti: "Ülkemizin yenilikçi uygulamalarından birinin daha başlangıcını yapıyoruz. Küçükbaş yetiştiricilerimizin gündeminde olan koyun ve keçilerde "Çipli Küpeleme Sistemi" Avrupa Birliği kaynağı ile desteklenen bir projedir. Bakanlığımızca temin edilip gönderilen küpeleri bugün itibariyle Tire'de takmaya başlıyoruz. Amacımız izlenebilirlik ve kayıt altında almayı güçlendirmektir. Bu sistemle biz, küçükbaş hayvanlardaki verilerimizi, istatistik kayıtlarımızı çok daha iyi tutabileceğiz. Uygulamayı kullanan veteriner hekimler için de birçok işlem kolaylaşıyor. Küpe takıldıktan sonra, bir el terminaliyle içindeki çip otomatik olarak okutularak hayvanla ilgili bilgiler anında işlenebiliyor. Üreticiler için de faydalı bir sistemdir. Üreticiler sürüsündeki hayvanların süt veriminden döl verimine kadar bilgilerini ayrıntılı olarak izleyebilecektir."

Güldal, sistem sayesinde uzun vadede küçükbaş hayvancılık politikalarında yapılacak değişikliklerin ve iyileştirmelerin, bu istatistiki verileri kullanarak daha rahat yapabileceğini vurguladı.

İzmir'de yılda ortalama 230 bin yenidoğan koyun keçi yavrusunun bu şekilde küpeleneceğini anlatan Güldal, "Bu uygulamanın koyun keçi yetiştiriciliğindeki olumlu ivmeye katkıda bulunacağına ve üreticilerimizce benimseneceğine inanıyorum. Çalışmada yer alan tüm veteriner teknik elemanlara ve üreticilerimize teşekkür ediyorum." diye konuştu.

İzmir İli Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği Başkanı Özer Türer de söz alarak, "Bu sistemle üreticiler çok rahat bir şekilde hayvanlarını takip edebilecek. Ayrıca bu uygulamayla hırsızlıkların da engellenebileceği öngörülüyor. Bu belki de İzmir ve Türkiye için çok kurtarıcı bir hareket olacak. Bu sistemi yapıp düşünen herkese teşekkür ediyorum." dedi.

Elektronik küpeleme sistemi ile İzmir'de her yıl yaklaşık 230 bin yenidoğan koyun keçiye elektronik küpe takılmış olacak.

YORUMLAR

  • 0 Yorum