16 Hastalığa İyi Gelen İçecek

Osmanlı Saray mutfağında hem lezzetinden, hem de şifasından dolayı hiç eksik edilmeyen demirhindi şerbetinin bir çok faydası var.

16 Hastalığa İyi Gelen İçecek
18 Ağustos 2018 - 17:58

Osmanlı Saray mutfağında, hem lezzetinden, hem de şifasından dolayı hiç eksik edilmeyen demirhindi şerbetinin bir çok faydası var.

İşte şifa niyetine demirhindi şerbeti...Demirhindi şerbetinin ismi, tropikal bölgelerde yetişen demirhindi ağacından geliyor.

Osmanlı saraylarında ikram edilen bu şerbet lezzetli olduğu kadar aynı zamanda çok da şifalı bir içecek. İşte demirhindi şerbetinin faydaları:

Susuzluğu giderir.Bazı mide ağrılarına ve mide ekşimelerine iyi gelir.Ruhi sıkıntıları giderir.Kalbi kuvvetlendirir.Soğuk algınlığına ve nezleye iyi gelir.Romatizma ve kas ağrılarına iyi gelir.Balgam söktürücü özelliğe sahip.Ağız kokusunu giderir.İştah açıcı bir özelliği var.Bağırsak gazını söktürür.

Bağırsak parazitlerine iyi gelir.Kusmayı önler.Vücut ve eklem ağrılarına iyi gelir.Antiseptik ve analjik özelliği vardır.Beden ve zihin gücünü arttırır.Serinlik ve rahatlık verir.Her öğün bir su bardağı tüketmek çok faydalı...

YORUMLAR

  • 0 Yorum