Başkan Yıldız: İşsiz Gençlere Eğitim Verilecek

Solhan Belediye Başkanı Abdulhakim Yıldız, 2016 yılında Solhan Belediyesi'nin yaptığı çalışmaları ve projeleri hakkında bilgi verdi.

Başkan Yıldız: İşsiz Gençlere Eğitim Verilecek

Solhan Belediye Başkanı Abdulhakim Yıldız, 2016 yılında Solhan Belediyesi'nin yaptığı çalışmaları ve projeleri hakkında bilgi verdi.

Başkan Yıldız: İşsiz Gençlere Eğitim Verilecek
30 Mayıs 2016 - 11:38

Solhan Belediye Başkanı Abdulhakim Yıldız, 2016 yılında Solhan Belediyesi'nin yaptığı çalışmaları ve projeleri hakkında bilgi verdi. İşsiz gençlere eğitim verileceğini anlatan Solhan Belediye Başkanı Abdulhakim Yıldız, projenin Solhan'ın Avrupa Birliği'nden almış olduğu hibe miktarı bakımından önem arz ettiğini kaydetti.

Çalışma Bakanlığı'na sunmuş oldukları bir istihdam projesi olduğunu belirten Başkan Yıldız, "Solhan Belediyesi'nin Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığına sunmuş olduğu Solhan'da Kayıt dışı İstihdam Projesinin hibe sözleşmesi yapıldı. Toplam bütçesi 153 bin Euro olan projenin faaliyetleri 1 Haziran 2016 tarihinde başlayacak. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığının yürütmüş olduğu Kayıtlı İstihdamın Teşviki Hibe Programı kapsamında Solhan Belediyesi'nin Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığına sunmuş olduğu ve başarılı olarak hibe almaya hak kazanan, projenin hibe sözleşmesi Solhan Belediyesi ve ilgili Bakanlık arasında imzalandı." dedi.

"İŞSİZ GENÇLERE EĞİTİM VERİLECEK"

İşsiz gençlere eğitim verileceğini anlatan Solhan Belediye Başkanı Abdulhakim Yıldız, projenin Solhan'ın Avrupa Birliği'nden almış olduğu hibe miktarı bakımından önem arz ettiğini söyledi. Başkan Yıldız, "Toplam bütçesi 153 bin Euro olan projenin faaliyetleri 1 Haziran 2016 tarihinde başlayacaktır. Proje kapsamında bir yıl boyunca 8 tane personel istihdam edilecek. Proje ile 2000 kişiye eğitim verilecek. Ayrıca seminerler, kompozisyon yarışmaları da projede yer alacaktır. Umut ediyorum ki bu anlamda vatandaşlara bir katkı sunmuş olacağız." ifadesini kullandı.

Onay bekleyen dört proje olduğunu belirten Başkan Yıldız, sözlerine şöyle devam etti: "Japonya Büyükelçisine sunduğumuz Engelli ve Kadım Yaşam Merkezi Projemiz var. Bu projenin kabul edilmesi ile hem engelli hem de bayanlarımızla ilgili bir yaşam merkezi oluşturacağız. Projemizin kabul edilip uygulanabilir pozisyona gelmesi durumunda geçmiş yıllarda düğün salonu olarak kullandığımız yapıyı onarıp burada engelli bireyler ile kadınlara yönelik ciddi eğitimler vereceğiz. Muhtemelen haziran ayı sonunda değerlendirilerek büyük ihtimalle ortaya çıkacaktır. Bu biraz uzun sürer. Bunun dışında da hazırlayıp ilgili kurumlara sunduğumuz projelerimiz vardır. Mezbaha ve Hayvan Pazarı ile ilgili projemizi (DAP)'a sunduk. Kabul edilmesi durumunda yüzde 50 hibe, yüzde 50 belediye tarafından karşılanacak. Bir diğer projemiz ise e-Belediyecilik projesidir. Bu projemizi de Fırat Kalkınma Ajansı'na sunduk. İnşaallah kabul edilirse bir vaadimizi daha yerine getirmiş olacağız ve vatandaşlarımız rahat edecek. Diğer projemiz ise Spor Kompleksindeki mesire alanı ile ilgilidir. Bu projemizi de DAP'a sunduk. Kabul edilmesi durumunda Spor kompleksi projemiz içinde bulunan mesire alanı çalışmaları bu alanda yapılacaktır."

"SPOR KOMPLEKSİ İHALESİ YAPILDI"

Geçen hafta itibariyle yaklaşık 3 milyon bir ihaleye çıktıklarını ifade eden Başkan Yıldız, "9 ticari plaka ihaleye çıkardık. Bunlardan 2'si satıldı, 7'si duruyor. Önümüzdeki günlerde 7 ticari taksi plakasını da aynı şartlarla yeni ihaleye çıkaracağız. Ayrıca 28 bin metre kare alanda açık alan spor kompleksi projemizin ihalesini yaptık. Bu proje kapsamında; basketbol, voleybol, tenis kortu, fitnes, çocuk oyun alanları, mesire alanları, lavabolar, mescid, süs havuzları, koşu pisti bulunacaktır."

Altyapı ihalesinin 2015 yılında yapıldığını belirten Yıldız, "Altyapı ihalesini geçtiğimiz yıl İller Bankası tarafından yapıldı. Çalışmalar devam ediyor. Umuyoruz ki bu sene sonu bitireceğiz. Bununla birlikte Solhan'ın altyapısının yüzde 90'nını bitireceğiz. Halimepınar Mahallesi'nin eksikleri bitirildi. Kasman Barakaları ve Aşağı Bazmana bitti. Şu anda YİBO civarında çalışmalarımız devam ediyor. Bu yıl üst yapı çalışmaları kapsamında 15 bin metre küp duvar ihalesi yaptık. Çalışmalar devam ediyor." şeklinde sözlerini tamamladı.

YORUMLAR

  • 0 Yorum