Dedesinden Kalan Mesleği Devam Ettiriyor

Dedesinden kalan demir dövme mesleği babasından ona geçtiğinde 10 yaşında olan Ziya Ayçeman şimdi 74 yaşında halen verilen işi devam ettiriyor.

Dedesinden Kalan Mesleği Devam Ettiriyor
14 Ağustos 2018 - 14:51

Bingöl'ün Solhan ilçesinde 5 çocuk, 7 torun sahibi 74 yaşındaki Ziya Ayçeman, dededen kalan demir dövme mesleğini 10 yaşından itibaren 64 yıldır aralıksız yapıyor.

Kendisinden sonra ilçede mesleği devam ettirecek kimsenin olmadığını aktaran Ayçeman, bu duruma üzüldüğünü ifade etti.

Yaklaşık bir asırdır dedesinin ve babasının başlattığı demir dövme mesleğini sevdiğini dile getiren Ayçeman, "Bu meslek dedemden babama, babamdan ise bana kaldı.

10 yaşımdan beri bu işi kendim yapıyorum. Bir erkek oğlum var, Antalya'da öğretmenlik yaptığı için bu mesleği benden sonra devralamadı.

Kız çocuklarım var evli, torunlarım da var ama onlarda ilçe dışında olduğu için hayatlarını farklı şekilde ilerletmek istiyorlar.

Ben, yaz kış demeden ilçe ve çevre köylerin demir ürünlerini karşılamaya çalışıyorum. Bu iş benden sonra son bulacak gibi görünüyor" diye konuştu.

İlerlemiş yaşına rağmen her gün işinin başında olan demir ustası Ayçeman, yaşı ve sağlığı izin verdikçe mesleğini sürdüreceğini de kaydetti.

YORUMLAR

  • 0 Yorum