Türk Arıya İdam Cezası!

İngiltere'de kaçak olarak ülkeye sokulan "Türk Arı" türü virüs taşıdığı gerekçesiyle yok edilmesi kararı alındı.

Türk Arıya İdam Cezası!
31 Temmuz 2019 - 17:52

İngiltere "Türk" arı konusunda alarma geçti. İngiltere basınının, "kaçak yolcu" ve "Türk arı" olarak bahsettiği osmia avosetta türü arının, İngiltere Çevre, Gıda ve Köyişleri Bakanlığı tarafından "virüs taşıyor olabileceği veya yerel arıları rekabette yenebileceği" endişesiyle yok edilmesi yönünde karar almıştı.

Daily Mail gazetesi haberi, 2003 yapımı S.W.A.T. (Özel Tim) isimli aksiyon filmine gönderme yaparak, "SWAT timini çağırın, Türk arının yok edilmesine karar verildi" başlığıyla vermişti.

Kararın ardından Türk arı, kozalarını Toy ailesinin bahçesinde bırakarak kayıplara karıştı.

Telegraph haberi, "İdam cezasına çarptırılan Türk arı firar etti" başlığıyla duyurdu.

Amelia Toy yaşananları şöyle anlattı: "Ulusal Arı Birimini Türk arının etrafta dolaştığı ile ilgili bilgilendirmiştim. Arının fotoğraflarını çekip yollamıştım. Bunun üzerine bize arıyı öldürmemizi tavsiye ettiler. Anneme, 'Arıyı yakalayın ve dondurun' dediler. Ama arı ortaya çıkmadı ve biz de yakalayamadık."

Arıyı yakalayabilselerdi öldüreceklerini söyleyen Toy, "Arıyı öldürmek kulağa çok kötü geliyor ama bize tavsiye edilen buydu." dedi.

Sonrasında tavsiye edilen üzerine arının 4 adet kozasını bir kutuya koyan Amelia Toy, "Cuma günü sabah birkaç kere uğradı. Ama o zamandan beri Türk arıyı görmüyoruz. Bunu birime söyledim. Onlar da sonrasında ne yapacaklarına karar vereceklerini ilettiler." dedi. 

İngiltere Çevre, Gıda ve Köyişleri Bakanlığı yaşananları teyit etti. 


YORUMLAR

  • 0 Yorum