Damar sertliği nedir? Damar sertliğinin tedavisi var mıdır?

En yaygın kalp damar rahatsızlığı olan damar sertliğinin ne olduğunu biliyor musunuz? Peki damar sertliği nedir? Damar sertliğinin belirtileri nelerdir ve tedavisi var mıdır? İşte detaylar...

Damar sertliği nedir? Damar sertliğinin tedavisi var mıdır?
26 Ağustos 2019 - 11:50

Sağlıklı bir vücut sağlığı için damarların esnek olmasında gerekir. Vücut motor hareketlerini gerçekleştirdiği sırada damarların da aynı fonksiyonlarda hareket etmesi gerekir. Bu esneklik aynı zamanda kan akışını da olumlu etkiler. Ancak yaşanan herhangi bir komplikasyonda damarlardaki kolesterol seviyesi artar. Bu artış damar bağ dokusunun sertleşmesine neden olur. Sertleşme iç kısımlara doğru artıkça kan akışını zorlaştırır ölümle bile sonuçlanacak durumlara yol açar.

DAMAR SERTLİĞİ NEDENLERİ 

Menopoz sonrası azalan östrojen hormonu - Sağlıksız beslenmeden ötürü artan kötü kolesterol seviyesi - Kandaki basıncın artması - Yoğun tempolu ve stresli bir hayat - Vücudun yeteri kadar harekette bulunmaması örneğin uzun süreli oturma

DAMAR SERTLİĞİ BELİRTİLERİ NELERDİR?

Damar tıkanıklığının en yaygın belirtilerinden biri kalp ritim bozukluğudur.  - Kalp krizi  - Sık sık terleme - Burun kanamalarında artış - Şiddetli baş ağrısı ve beyin kanaması riski - Motor hareketlerinde bozukluk - Bilinç kaybı - Böbrek yetmezliği gibi durumlar damar sertliği belirtilerindendir.

DAMAR SERTLİĞİ TEDAVİSİ VAR MIDIR?
Belirtiler kendini gösterir göstermez bir kalp uzmanına görünmekte fayda var. Uzman doktor kontrol sırasında fark ettiği damar sertliğini ciddi boyutta olmadığı sürece bazı ilaç ve besin takviyeleri ile gevşetmeye çalışır.

İleri boyutta ise bypass ameliyatı ve minimal invaziv cerrahi yöntemlere gidilir. Bunun yaşanmaması için de uzmanlar 25 yaşından itibaren düzenli bir şekilde antioksidan barındıran besinler tüketilmesini öneriyor. 

DAMAR SERTLİĞİNE İYİ GELEN BESİNLER 

Hafta da en az iki kez omega-3 yağ asidi bakımından zengin olan balık tüketilmelidir. - Süt ve süt ürünlerindeki yağsız olanlar terci edilmelidir.

- Lif bakımından zengin sebze ve meyve gün içerisinde düzenli tüketilmesinde fayda var. - Brokoli, kara üzüm, kırmızı meyveler ve yeşil sebzelerden bol bol tüketilmelidir.


YORUMLAR

  • 0 Yorum